top of page
  • talbookris

ערכים כמצפן לחיים

לכל אדם יש ערכים שלפיהם הוא גדל והתחנך.

ערכים שהשפיעו על בחירותיו, החלטותיו ולפיהם הוא מנהל את חייו,גם אם זה באופן לא מודע.

"ערכים מובילים" הם בבחינת ה"מצפן לחיים" של כל אחד מאתנו ואם אנחנו מודעים לערכים המובילים שלנו וחיים לפיהם, סביר להניח שחלק נכבד מחיינו יהיו נוחים ושלווים.


הקושי מתחיל כאשר אנחנו חיים לפי ו/או בהתאם לערכים של אחרים שאנחנו רוצים לרצות, אחרים שאנחנו "תופסים" כמובילי דעה או קבוצה, אחרים שאנו רוצים בחברתם או מאמינים שאם משהו נכון ומתאים להם, זה וודאי יהיה נכון לנו.


אחת הסיבות לכך שאדם מרגיש חוסר סיפוק בחייו לאורך זמן, חוסר שלווה,תחושה של אי שקט נפשי, יכולה בהחלט להיות קשורה לכך שהוא מתנהל לפי ערך שהוא לא באמת מאמין בו, אלא לפי ערך של מישהו אחר "משמעותי" בחייו, זה יכול להיות הורה, חבר, חברה, קבוצת חברים ואפילו הבוס/ית.


נדמה כי בעולם של היום "ערכים" נהייתה מילה "גסה" ורובם עסוקים בעיקר באיך

למצוא חן על גבי הרשתות החברתיות ופחות במה נכון להם ברמה האישית.

אולי אף אקצין ואומר שלא כולם מודעים לערכים שלהם ולחשיבותם, על חייהם האישיים ובכלל.


אז מהו "ערך"?

ערך הוא אמת מידה אידאולוגית המבוססת על השקפת עולם ביחס לשאלות של צדק, מוסר, אמת וכד'.

הערכים הם אלה שקובעים בחברה מסוימת מה נכון ומה לא.

כתוצאה מכך ברור שערכים הם משהו מאד יחסי ואפילו אינדיבידואלי ומה שייחשב ערכי בחברה מסוימת יכול להיות מאד לא, בחברה אחרת.

מה שלא תלוי בחברה או במקום, היא העובדה שאדם החיי לפי ערכיו (וערכיו נחשבים חיוביים), הוא כאמור יחיה בתחושה טובה, תחושת אושר וסיפוק.


מבלבל? אנסה להסביר באמצעות דוגמה:

"נאמנות" - בחברות מסוימות, זוגיות מונוגמית היא הדבר המקובל ואם אחד מבני הזוג בוחר לקיים יחסים עם מישהו/מישהי אחר/ת מלבד בן/בת הזוג שלו/ה הוא/היא בעצם פוגעים בערך הנאמנות ומבצעים את החטא הנורא "בגידה".

לעומת זאת בחברות מסוימות מקובל לחיות בפוליגמיה, כך שריבוי בני זוג לא נחשב כבגידה ולכן ערך ה"נאמנות" לא יהיה קשור ולא יהיה רלוונטי להתנהלות זוגיות תקינה.


דוגמא נוספת: "חברות" - ערך החברות מדבר על קשר נפשי בין שני בני אדם או בין קבוצה קטנה של אנשים שלא תלוי באינטרסים.

חברות לכשעצמה, יוצרת ציפייה לקיומם של עוד ערכים כמו עזרה, אמון, נאמנות, נתינה ועוד, בין שני החברים או קבוצת החברים.

כאשר אדם משתייך לקבוצת חברים, יש ציפייה טבעית שאותה קבוצת חברים תדאג לו, תרצה בטובתו, תשמור על הפרטיות שלו, לא יידברו עליו מאחורי הגב ובאופן כללי יהיו רגישים כלפיו וכלפי צרכיו. כאשר אותו אדם מגלה שהחבר/חברה או קבוצת החברים שלו מאכזבים אותו יותר מפעם אחת, אבל הוא עדיין ממשיך בחברות איתם , נוצר אצלו קונפליקט ערכי פנימי (לרוב לא מודע) שיוצר תחושה של חוסר שקט, חוסר סיפוק, לפעמים אפילו כעס וטינה.

המשך חברות עם אותם אנשים שלא ממלאים את חלקם במובן הערכי, הוא זה שיוצר את הקונפליקט ותחושת החוסר שקט המובילה, כאמור לחוסר סיפוק ומשם הדרך לתסכול קצרה מאד.


כאמור, ערכים הם כמו מצפן המראה ומכוון לדרך הטובה ובטוחה ביותר לכל אדם, איך כדאי לו לחיות את חייו במובן האישי,רגשי. אם הולכים בניגוד להכוונה שלו (של המצפן) לרוב הולכים לאיבוד או מגיעים ל"מקומות" שלא באמת רוצים ומתאימים.


חשוב לציין שיש פעמים בחיים שצריך (וכדאי) להתפשר על ערכים – אבל זה כבר קשור לכתבה אחרת:)


אז עצה ממני: עשו בדק בית מהם הערכים המובילים שלכם והאם אתם חיים לפיהם ואם אתם לא – חשבו מסלול מחדש,כי לחיות בהתאמה לערכים שלכם זו אחת הדרכים הקצרות ביותר אל האושר♥
13 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page