top of page
  • talbookris

טיפול מקוון בכוונת תחילה


באופן אינטואיטיבי כשחושבים על טיפול רגשי/נפשי התמונה שעולה לנו בראש היא הספה הנוחה של המטופל והכורסא המגניבה של המטפל בקליניקה (יפה יותר ,יפה פחות -זה כבר עניין של טעם).

וכן, למבנה הטיפולי הזה התרגלנו עוד מהמודל הפרוידיאני וכתוצאה מגישה ותפיסה זו, אנחנו מתקשים לחשוב על פורמטים טיפוליים חדשים/אחרים.

תהליך טיפולי דורש מחויבות אישית ,נכונות להשקיע אנרגיה וזמן ולכן טיפול מקוון הוא ברמת הwin – win וזאת משום שהנגישות של הטיפול המקוון היא בעצם הערך המוסף שיכול לעשות את ההבדל להרבה מאד אנשים: החל מאנשים הסובלים מחרדות חברתיות והיציאה מהבית לצורך קבלת טיפול, היא זו שמונעת מהם לקבל טיפול (פרדוקסלי ככל שיהיה זו האמת הכואבת), כמו כן אנשים עם קשיים בניידות בין אם זה בעקבות מחלה או גיל מבוגר, אנשים עם פחד מחשיפה, חוסר בזמן (הנגישות דרך המחשב או הטלפון הנייד מאפשרת לחסוך את זמן ההגעה לטיפול והחזרה ממנו) וכמובן כאופציה חלופית במידה והנך כבר בטיפול אבל מפאת יציאה לחופשה או נסיעה עסקית אין אפשרות להגיע לקליניקה אבל יש אפשרות לקיים פגישה.

יהיו כאלה שיפקפקו באפקטיביות וההצלחה של הטיפול המקוון ויהיו כאלה שמראש יפסלו את הרעיון כי מבחינתם האלמנט הפיזי אנושי חייב להתקיים ואולי כל מי שחושב כך צודק במובן מסוים, עד שניסה לפחות פגישה מקוונת אחת.

זה נכון שטיפול מקוון הוא שונה ואחר ממה שרגילים וממה שנתפס כמקובל, אבל מי אמר שאחר ושונה לא יכול להיות גם טוב וגם מועיל? בסופו של דבר זה עניין של הרגל והרגלים ניתן לשנות ולפעמים צריך.

ובימים טרופים אלו (קורונה ואז מלחמה) בהם לא פעם אנו נאלצים לסגל לעצמנו הרגלים חדשים ולוותר על דברים שהיו מבחינתו חלק משגרת יומנו, כך גם בעולם הטיפול ובהתאם לכך יותר ויותר אנשי מקצוע פותחים גם את הערוץ הנ"ל מאין קליניקה אינטרנטית, אם תרצו.

בקרב אנשי המקצוע הדעות עדיין חלוקות, יש שיאמרו שהגעה לקליניקה מייצרת ומחזקת את המחויבות לתהליך ולטיפול, שזה מעודד את המטופל לצאת מ"אזור הנוחות" שלו וההכרות האישית פנים אל פנים עם המטפל עוזרת ומסייעת להצלחת הטיפול

מנגד יש אנשי מקצוע שאומרים שבטיפול מקוון יש יותר חשיפה שהרי במצב כזה המטופל בעצם חשוף יותר ורמת האינטימיות גבוה יותר והעובדה שהוא נמצא במקום מוכר ובטוח בשבילו ,תעזור לו לחוש נוחיות וכתוצאה מכך יותר בטוח – מה שיתרום לתהליך.

הטיפול המקוון קיים כבר מס' שנים, יחד עם זאת הוא נמצא יחסית בראשית דרכו ולמרות זאת המחקרים שנעשו עד כה בתחום מעודדים את הטיפול המקוון שכן הם נמצאו כיעילים ונושאי פרי.

ברמה האישית, אני ב"שנת הקורונה" התחלתי לעבוד גם בדרך זו ואני מודה שדיי חששתי בהתחלה, אבל עכשיו למרות שהמפגשים אחד על אחד חזרן כבר דיי מזמן, יש עדיין שמעדיפים מסיבות שונות והפורמט הזה בהחלט מאפשר לקיים תהליך באותה מידת יעילות ואפקטיביות – שווה לנסות♥
3 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page